• Šikanovanie

Metodické usmernenie k prevencii a riešeniu šikanovania

Dostupné na: https://www.minedu.sk/smernica-c-362018-k-prevencii-a-rieseniu-sikanovania-deti-a-ziakov-v-skolach-a-skolskych-zariadeniach

Školský poriadok

Článok 12

Prevencii a riešenie šikanovania žiakov v školskom prostredí

Charakteristika šikanovania

1. Šikanovaním rozumieme akékoľvek správanie žiaka alebo žiakov, ktorého zámerom je ublíženie inému žiakovi alebo žiakom, prípadne ich ohrozenie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie psychického alebo fyzického násilia voči žiakovi alebo skupine žiakov, ktorí sa z najrôznejších dôvodov nevedia alebo nemôžu brániť. Šikanovanie sa prejavuje v rôznych podobách. Môžu mať následky na psychickom a fyzickom zdraví.

Podoby šikanovania a jej prejavy v školskom prostredí

1. Priama podoba - fyzické útoky, urážlivé prezývky, nadávky, posmech, tvrdé príkazy agresora vykonať určitú vec proti vôle obete, odcudzenie veci atď.

2. Nepriama podoba - prehliadanie a ignorovanie obete.

Možné prejavy šikanovania :

• zhoršené vzťahy v triednom kolektíve,
          • vtieravé až násilné správanie sa agresora,
          • utiahnuté správanie sa obete,
          • obeť čaká na odchod spolužiakov zo školy, vyhýba sa im,
          • obeť sa zdržiava počas prestávok v blízkosti učiteľa,
          • zhoršenie správania sa obete,
          • zvýšená chorobnosť obete,
          • obeť máva „náhodné zranenia“,
          • obeť máva často poškodené veci v osobnom vlastníctve a školské pomôcky, vyhovára sa, ...

V rámci účinnej prevencie šikanovania je dôležité aby :

a) rodičia a učitelia sledovali správanie detí/žiakov a spolupracovali s TU,

b) žiaci sa zdôverovali rodičom/učiteľom pri odhaľovaní agresívneho správania spolužiakov

c) pri podozrení spolupracovali s odborníkmi CPPPaP.

V prípade, že sa preukáže šikanovanie, zamestnanec školy informuje o tejto skutočnosti triednych učiteľov agresora a obete. TU oslovia výchovného poradcu a člena vedenia školy.

Do školy pozvú zákonných zástupcov aj dotknutých žiakov, prípadne svedkov. Z pohovoru spíšu zápis, v ktorom musia byť vyjadrenia obidvoch strán, svedkov (ak sú), zákonných zástupcov, návrhy, opatrenia na ukončenie šikanovania, potrestanie agresora, vylúčenie následného šikanovania a podpisy účastníkov pohovoru vrátane žiakov. Dodržiavanie dohodnutých podmienok musia sledovať rodičia i škola. Ak by neboli dodržané, o ďalšom postupe rozhodne po návrhu TU pedagogická rada školy.