Milí rodičia, žiaci a učitelia !
Naši susedia, priatelia, či rodina sa nachádza v neľahkej situácií, o ktorej sa nám v tejto dobe ani nesnívalo. Táto nepríjemná situácia v nás vyvoláva stres, obavy, napätie o ktorých je ale dobré hovoriť, zveriť sa s nimi blízkej osobe a nenechávať si to len pre seba. Liga za duševné zdravie zverejnila na svojej stránke Veľký psychologický manuál v súvislosti s vojnou na Ukrajine, kde nájdete rady:
- ako psychicky zvládnuť túto situáciu a vyrovnať sa s ňou, prvú pomoc pri zhoršenom psychickom stave, ako o aktuálnej téme hovoriť s deťmi, ako pristupovať k ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine, ako pomôcť ľuďom prežívajúcich traumu
Link na stránku: https://dusevnezdravie.sk/vojna-na-ukrajine-velky-psychologicky-manual/
Internetová poradňa IPčko pridala rady Ako hovoriť s deťmi o vojne bez toho, aby sme ich vyplašili a taktiež Zvládanie stresu súvisiaceho s vojnou .
Link:
https://cloud2c.edupage.org/cloud/Ako_hovorit_s_detmi.pdf?z%3ANYzT7DG1GQlfZSy2BZgrdleCDzPmSYs56rIMO2ECzG9tRw%2BzHZs9bYFRQVdELGoU
Pokiaľ pociťujete momentálne napätie, je dobré zastaviť sa a zamerať sa dych.
Sústreďte sa na svoj dych a dajte si hlboký nádych potom zadržte dych a následne hlboký výdych ústami. Dajte si to niekoľkokrát po sebe (nádych na 4 sekundy, zadržanie dychu na 7 a výdych ústami na 8...pokiaľ by sa vám spočiatku z toho krútila hlava, tak môžete robiť všetko na 4 sekundy a neskôr zadržanie a výdych predlžovať). Následne dýchajte voľne ako normálne dýchate a snažte sa zamerať na váš dych. Ak vám ujdú myšlienky, je to v poriadku, snažte sa potom zamerať vašu myseľ späť na dych. Praktizujte niekoľko minút (aspoň 5-10).
(Taktiež obmedzte sledovanie správ a zostaňte v kontakte so svojimi blízkymi a buďte vďační za to, čo máte. Vaše pocity sú v poriadku. )
Túto dychovú techniku je dobré praktizovať na uvoľnenie aj pred spaním alebo pokiaľ máte ťažkosti so zaspávaním. Pri ťažkostiach so spánkom dbajte na dodržiavanie spánkovej hygieny.
Zásady spánkovej hygieny :
- Snažte sa vstávať a chodiť spať každý deň v rovnakú dobu.
- Posteľ by mala byť miestom, ktoré slúži len na spánok, nie na pracovné či školské činnosti a taktiež nie na pozeranie TV, jedenie či telefonovanie.
- Snažte sa vyhnúť spánku počas dňa.
- Vyvarujte sa pitiu kávy, čaju alebo iným nápojom, či jedeniu potravín obsahujúce kofeín v priebehu 4-6 hodín pred spánkom.
- Pitie alkoholu nie je dobrý spôsob riešenia problému so spánkom, spánok znekvalitňuje a narúša dôležitú časť spánku(kedy sa nám sníva) a zvyšuje riziko prebúdzania.
- Vyvarujte sa cigaretám a ostatným nikotínovým výrobkom pred spánkom a po prebudení zo spánku počas noci, pôsobia totiž povzbudivo.
- Zvýšené psychické vypätie sa najlepšie odstraňuje fyzickou aktivitou počas dňa (pravidelné ranné či poobedné cvičenie), cvičenie 3 hodiny pred spánkom však môže spánok zhoršiť.
- Vyhnite sa ťažkým jedlám neskoro večer.
- Miesto, kde človek spí by malo byť vyvetrané, pohodlné, bez extrémneho svetla, hluku, či teploty.
- Pokiaľ po uľahnutí do postele ospalosť vymizne, nenúťte sa, ale vstaňte a niečomu sa venujte.
Pokiaľ pri zaľahnutí do postele neviete zastaviť tok vlastných myšlienok, sústreďte sa na svoj vlastný dych, položte si ruku na brucho a vnímajte ako sa zdvíha hore a dole a napúšťa a vypúšťa sa vzduchom, po pár minútach sa môžete tak isto zamerať aj na hrudník – túto aktivitu praktizujte vždy pred spaním, pridajte aj dychovú techniku.
Pokiaľ máte ťažkosti so spánkom neváhajte sa obrátiť na psychologické poradenstvo vo vašom okolí !
Existujú rôzne prírodné prípravky na spanie, ktoré sú nenávykové a nájdete ich v každej lekárni, pokiaľ si nie ste istí, obráťte sa telefonicky na svojho lekára, ktorý vám poradí alebo sa poraďte v lekárni.
Dodržiavanie spánkovej hygieny, pravidelný režim a správna diagnostika a liečba navrhnutá lekárom a psychológom sú zárukou vyriešenia problému so spánkom.
Sme v tom spolu.
Mgr. Monika Rubalová, školská psychlogička